وبسایت آموزش پرستاری
وبسایت آموزش پرستاری دانشجویان ورودی مهر 89 دانشگاه علوم پزشکی ایران
 
تاريخ : چهارشنبه چهارم اسفند ۱۳۸۹

کیسه آب گرم یا Heat bag به منظور گرم کردن بخشی از بدن ،برقراری راحتی، آرامش و خواب، افزایش گردش خون و تسریع بهبودی و کاهش درد عضلانی صورت می گیرد.

قبل از استفاده هرگونه صدمات بافتی، علائم قرمزی، خراشیدگی پوست تورم یا خونریزی در محلی که قرار است گرما بکار رود باید مورد بررسی قرار گیرد.

نکته قابل توجه اینست که حرارت آب برای یک فرد بالغ طبیعی و کودکان بالای دوسال میتواند بین ۵۲ درجه سانتیگراد باشد. برای اطفال، سالمندان،افراد فلج و بیمارانی که دچار اختلالات عروقی هستند،حرارت آب نباید از ۴۶-۴۰.۵ درجه سانتی گراد بیشتر باشد.

طریقه استفاده از کیسه آب گرم:

۱. قبل از پر کردن،کیسه آبگرم لازم است از نظر محکم بودن در و نشت نکردن آب کنترل شود.

۲. با دماسنج مخصوص آب درجه حرارت آب را اندازه بگیرید.

۳. کیسه آب گرم را تا ۳/۲ حجم از آب گرم پر کنید.

۴. برای خارج کردن هوای درون کیسه، با یک دست دهانه کیسه را که بر روی سطح صافی،مخالف بدن خود قرار داده اید به آهستگی پایین بیاورید و با دست دیگر به آرامی روی بدنه کیسه فشار وارد کنید به طوری که آب به دهانه کیسه بیایدو هوای آن خارج شود. بعد در کیسه را ببندید.   استدلال: خارج کردن هوا از کیسه موجب شکل گیری کیسه آب گرم، بسته به محل مورد استفاده می شود.

۵. کیسه را وارونه کنید تا مطمئن شوید که در آن خوب بسته شده است. کیسه را خوب خشک کنید و در پوشش آن قرار دهید.

۶. کیسه را به داخل اتاق بیمار برده، در صورت لزوم او را از اقدام مورد نظر مطلع کنید، پوشش های روی مورد معالجه را کنار بزنید و کیسه را در محل دستور داده شده توسط پزشک قرار دهید. (دقت کنید که دهانه کیسه آب  گرم حتی المقدور دور از بدن بیمار باشد.)

۷. در صورت لزوم با استفاده از بالش، کیسه آب گرم را در محل ثابت کنید.

۸. در فواصل ۱۰-۵ دقیقه جهت بررسی شکایت بیمار (درد، سوزش، واکنش های پوستی)به بیمار سر بزنید.

کیسه آب گرم را پس از ۳۰ دقیقه از محل بردارید،زیرا استعمال طولانی مدت گرما (یک ساعت) موجب کاهش جریان خون به ناحیه شده و صدمات پوستی به دنبال خواهد داشت.

 

منبع:

۱. روشهای پرستاری بالینی نوشته خانمها موسوی و عالیخانیارسال توسط علی غفار رحیمی

اسلایدر